بیماری‌های ارثی قلبی و بهترین مشاور آن در تهران

بیماری‌های ارثی قلبی در بسیاری از مواقع می‌توانند در اثر ژنتیک و وراثت ایجاد شوند. مثلا برخی از افراد که سبک زندگی ناسالمی دارند ممکن  است هیچگاه به بیماری‌های قلبی مبتلا نشوند، و یا ممکن است افرادی که سبک زندگی آنها متناسب با توصیه‌های پزشکی است با بیماری‌های شدید قلبی مواجه شوند. ژن‌ها تمام فرایند‌های سیستم عروق را تنظیم می‌کنند و از جنس عروق و ضربان‌های قلب تا سیگنال‌های الکتریکی آن را کنترل می‌کنند.

بنابراین کوچک‌ترین جهش ژنی در ژن‌های مخصوص سیستم قلبی، می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش دهد. البته برخی از عوامل محیطی مثل سبک زندگی ناسالم (سیگار کشیدن، چاقی، نداشت تحرک کافی، رژیم غذایی ناسالم)، دیابت، کلسترول بالای خون، فشارخون زیاد، داشتن سابقه پره اکلمپسی در طی دوران بارداری و افزایش سن می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش دهند. در صورت ایجاد هرگونه سوال در ذهن خود، پس از مطالعه مقاله با مطب دکتر بابک تماس حاصل فرمایید.

   فشار خون بالا، کلسترول خون بالا، دیابت و پیش دیابت،سیگار کشیدن،چاقی و یا داشتن اضافه وزن ،نداشتن فعالیت فیزیکی ،داشتن سابقه ی پره اکلمپسی طی دوران بارداری ،رژیم غذایی ناسالم و افزایش سن همگی عواملی هستند که خطر بیماری قلبی را افزایش می دهند

بیماری‌های قلبی با منشا ارثی

  تعداد زیادی از بیماری‌های قلبی کاملا منشا ارثی دارند؛ مثل بیماری‌های آریتمی، بیماری‌های مادرزادی قلبی، کاردیوم یوپاتی و حتی کلسترول بالای خون نیز کاملا ارثی هستند. همچنین بیماری‌های مربوط به عروق کرونر قلب که می‌توانند باعث حمله قلبی و یا نارسایی قلب در افراد شوند نیز وابستگی زیادی به ژنتیک آنها دارند. در کُل می‌توان گفت تمام بیماری‌های قلبی از ژنتیک انسان تاثیر می‌پذیرند اما بعضی از بیماری‌ها فقط با اثرگذاری صفات وراثتی به وجود می‌آیند. بنابراین هنگامی که یکی از اعضای خانواده به بیماری‌ها یا عوارض قلبی دچار می‌شوند، بقیه افراد خانواده هم باید از این نظر تحت غربالگری قرار بگیریند؛ حتی اگر علائمی نداشته باشند.

   ایجاد برخی از جهش‌ها در ژن‌های انسان اگر بتواند در محصولات ژن،  مثلا یک پروتیین خاص را تغییر بدهد، ممکن است باعث تفاوت در پردازش مواد شود و اینگونه غلظت کلسترول در خون افزایش پیدا کند و احتمال ایجاد انسداد در عروق افزایش یابد. این جهش‌ها می‌توانند از طریق گامت‌های والدین به کودکان برسند و آن‌ها را بیمار کنند.

بیماری‌های قلبی با منشا ارثی

انواع بیماری‌های ارثی قلبی

   برخی از عوامل بیماری‌های ارثی قلب مثل آریتمی شناخه شده هستند. مواردی از اختلالات ژنی هستند که می توانند باعث آریتمی و ایست قلبی شوند که بسیار خطرناک است. البته شایان ذکر است که بسیاری از بیماری‌های قلبی نادر هستند اما موارد شایع آنها شامل:

 • فیبریلاسیون دهلیزی: این بیماری یک عارضی آریتمیک است که می‌تواند باعث سکته مغزی یا قلبی شود.
 • سندرم بروگادا: این بیماری هم یک عارضه آریتمیک محسوب می‌شود که می‌تواند بیماری‌های قلبی دیگری را به دنبال داشته باشد و همچنین باعث ایست قلبی شود.
 • تاکی‌کاردی قلبی: این بیماری باعث مختل شدن انتقال کلسیم به عضلات قلبی می‌شود و باعث تند شدن ریتم قلب، به خصوص هنگام فعالیت‌های شدید بدنی می‌شود.
 • سندروم موج ‌QT طولانی: سندرومی که عامل افزایش فاصله بین موج‌های ‌Q  و T است که باعث هرج و مرج در ضربان قلب می‌شود.
 • سندرم QT کوتاه: برعکس حالت قبلی در این اختلال فاصله بین این دو موج کم می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد آریتمی قلبی می‌شود.

تشخیص بیماری‌های ارثی قلبی

  معمولا افرادی که سابقه خانوادگی بیماری‌های قلبی را دارند باید خود را تحت غربالگری‌های تشخیصی قرار دهند تا مشخص شود که شانس ایجاد بیماری در آنها چقدر است. در تست غربالگری قلب پزشک با بررسی وضعیت ژنتیکی افراد مشخص می‌کند که وراثت شخص چقدر احتمال دارد در ایجاد بیماری‌های قلبی نقش داشته باشد. در این آزمایشات ممکن است آزمایش ژنتیک نیز برای شخص تجویز شود.

   توصیه ما بر این است که افرادی که کوچک‌ترین سابقه بیماری‌های قلبی، به ویژه بیماری‌های ژنتیکی را دارند به پزشک متخصص مراجعه کنند و وضعیت خود را برای دریافت بهترین مشاوره کاملا توضیح دهند. دکتر ایلناز بابک بهترین متخصص قلب و عروق تهران، قادر هستند بیماری‌های ارثی را به بهترین نحو تشخیص دهند و بر روی روند پیشگیری یا درمان کنترل کامل داشته باشند. برای دریافت مشاوره با مطب دکتر بابک تماس حاصل فرمایید.

مهم‌ترین علائم بیماری‌های ارثی قلبی

   بسیاری از بیماری‌های قلبی علامت شایعی ندارند و ممکن است فراموش شوند. مثلا بسیاری از کودکان که دچار ایست قلبی می‌شوند هیچ علائم غیر معمولی را تجربه نمی‌کنند. ضمنا در صورت وجود علائم، این نشانه‌ها بسته به نوع بیماری می‌توانند متفاوت باشند. اما برخی از بیماری‌های قلبی مثل آریتمی علائمی دارند مثل:

 • درد در قفسه سینه (احساس سوزش و فشار در سینه)
 • حس خستگی و بی‌حوصلی
 • عدم توانایی فعالیت شدید
 • تپش قلب احساس لرزش قلب و عدم هماهنگی ریتم قلب
 • تنگی نفس غیر معمولی
 • احساس خفگی و دلتنگی
 • سابقه خانوادگی بیماری‌های قلبی در افراد خانواده یا مرگ یکی از افراد خانواده به دلایل نامعلوم در طی فعالیت بدنی.
 • تشنج و ضعف بدن

اگر هر یک از این علائم را تجربه کرده‌اید حتما با پزشک متخصص قلب و عروق ملاقات کنید؛ مخصوصا زمانی که یک یا چند نفر از اعضای خانواده‌تان نیز با این علائم روبه‌رو بوده‌اند.

بیماری‌های ارثی قلبی چگونه درمان می‌شوند؟

   در شرایط مختلف روش‌های درمانی متفاوتی برای درمان این بیماری‌ها تجویز می‌شود که این موضوع به شدت بیماری و نوع بیماری بیماری بستگی دارد. مثلا برخی از درمان‌های رایج شامل موارد زیر هستند:

1. تغییر سبک زندگی افراد مطابق با امن‌ترین اصول تغذیه، فعالیت، استراحت و استفاده از وسایل زندگی

2- ورزش

در کل ورزش برای سلامتی بسیار ضروری است اما بیماری‌های مختلف ارثی قلب سطوح متخلفی از فعالیت‌های بدنی را می‌طلبند؛ به طوری که ممکن است ورزش برای برخی از افراد مبتلا ممنوع باشد. محققان در حال تحقیق بر روی این مسئله هستند که چگونه باید برای افرادی که نباید ورزش کنند، فعالیت بدنی تجویز شود.

3- حمایت

از آنجایی که استرس تاثیر زیادی در به وجود آمدن بیماری‌های قلبی دارد، خانواده‌ها در این شرایط باید با بیمار به بهترین نحو برخورد کنند. مثلا سطح فشار را در خانواده کاهش دهند و زندگی بر بیمار آسان بگیرند. هر نوع حمایت کمک‌کننده‌ای بسیار می‌تواند بر روی فرایند درمان موثر باشد.

4- تغدیه

خوراک انسان‌ها تاثیر زیادی بر سلامت جسمی و حتی روانی آنها دارد. بنابراین بیمارهایی که از بیمای قلبی ارثی یا غیر ارثی رنج می‌برند باید از برنامه غذایی جداگانه و مخصوصی استفاده کنند تا بتوانند هم سلامتی دیگر ارگان‌های خود را حفظ کنند، و هم به قلب خود آسیب وارد نکنند.

 • استفاده از داروها مخصوص
 • انواع عمل‌های جراحی قلبی باز و بسته
 • جراحی پیوند قلب (در صورت اضطراری بودن)

برای درمان این بیماری‌ها از چه کسانی کمک بگیریم؟

برای درمان بیماری‌های قلبی از چه کسانی کمک بگیریم؟

پزشک متخصص قلب و عروق: در اولین مرحله به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا علل و شدت بیماری‌های ارثی قلبی را مشخص کنید. همچنین پزشک به شما کمک می‌کند که روش‌های درمانی مناسب را انتخاب کنید. به دلیل اهمیت این موضوع، برای این کار باید بهترین پزشک متخصص را پیدا کنید. ما دکتر بابک را به عنوان ماهرترین متخصص قلب و عروق در تهران معرفی می‌کنیم تا بتوانید با کمک ایشان به سرعت از ایجاد عوارض بیشتر جلوگیری کنید.

متخصص ژنتیک: برای بررسی ژن‌ها و وراثت بیماری به متخصص ژنتیک مراجعه کنید. این کار کمک می‌کند تا با انجام آزمایش‌های ژنتیکی، وضعیت بیماری را در خانواده خود بررسی کنید.

مشاور ژنتیک: با مراجعه به مشاور ژنتیک حرفه‌ای می‌توانید  از ابتلای فرزندان خود به این بیماری جلوگیری کنید یا وضعیت بیماری در آنها را بررسی کنید. همچنین برای بررسی نتایج آزمایش‌های ژنتیک باید به مشاور مراجعه کنید.

این پست چگونه بود؟

بر روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید

متوسط رای دهی 0 / 5. تعداد رای: 0

تا حالا کسی رای نداده ، اولین نفر باشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now